راهنمای انتخاب و خرید تیغه برف پاک کن خودرو +جدول قیمت | بلاگ

راهنمای انتخاب و خرید تیغه برف پاک کن خودرو +جدول قیمت

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

سایز تیغه برف پاک کن ،تیغه برف پاک کن ژله ای ،بهترین تیغه برف پاک کن پراید ،تیغه برف پاک کن تیبا ،تعویض برف پاک کن ،لاستیک تیغه برف پاک کن ،تیغه برف پاک کن ژله ای سمند ،قیمت موتور برف پاک کن پژو

چنان‌چه تیغه برف پاک‌کن بهترین تیغه ارائه می‌شود که امیدواریم مورد پسند شما عزیزان قرار بگیرد.

برف، یخ، باران‌های شدید، تگرگ از جمله عوامل زیست محیطی هستند که شرایط رانندگی را برای ما سخت و دشوار می‌کنند. بنابراین بهتر است قبل از هرگونه اتفاق ناگوار خود را برای چنین شرایطی آماده کنیم. با نزدیک شدن به فصل سرما و شدت گرفتن باراش باران و برف لزوم آماده سازی برای مواجه با این شرایط دو چندان می‌شود تا علاوه بر لذت بردن از فصل زمستان و پاییز رانندگی بی خطر و امنی را تجربه کنیم.وجود هرگونه عیب و یا نقص در عملکرد تیغه برف پاک کن باعث کاهش دید راننده خواهد شد که این امر ممکن است خطراتی را برای راننده و سرنشینان به وجود آورد.

بنابراین با توجه به اهمیت تیغه برف پاکن سعی بر آن شده است تا در این مطلب به بررسی، نگهداری، خرید و تعویض این قطعه مهم و کابردی در خودرو بپردازیم.

تاریخچه تیغه برف پاک کن:

نخستین برف‌ پاک‌ کن خودرو در ۱۹۰۳ میلادی توسط بانوی مخترع آمریکایی، مری اندرسون اختراع شد. زمانی که او از شهر نیویرک بازدید می‌کرد متوجه شد که در هنگام بارش باران راننده‌ها مجبور به بیرون آورد سر خود از پنجره هستند تا بتوانند شیشه جلو را تمیز کنند، با مشاهده این تصویر ساخت تیغه برف پاکن در ذهن مری شکل گرفت.

با انجام آزمایشات گسترده اندرسون روشی را اختراع کرد که به کمک پلاستیک فشرده و به وسیله یک اهرم دستی که توسط راننده و یا مسافر چپ و راست می‌شد آب را از روی شیشه پاک کند. با این اختراع ساده دیگر راننده‌ها مجبور نبودنند که برای پاک کردن شیشه جلو سر خود را از پنجره بیرون بیاورند و یا خودرو را برای پاک کردن کاملا شیشه جلو متوقف کنند.

نمونه ای از تیغه برف پاک کن دستی که توسط اهرم کار می‌کرد.

با اختراع او تمام خودروهای امریکایی ملزم به نصب تیغه برف پاک کن دستی بر روی خودروهای خود شده‌اند هر چند که در سال ۱۹۱۷ شارلوت بریجوود توانست تیغه برف پاک کن اتوماتیک را اختراع کند تا دیگر نیازی به اهرم دستی برای به کار انداختن تیغه برف پاک کن نباشد.

امروزه با پیشرفت علم و تکتولوژی تیغه های برف پاک کن دست خوش تغییرات زیادی شده اند. طراحی های خاص و آیرودینامیک و نوع پلاستیک و لاستیک به کار رفته در تیغه آن توجه بسیاری از خودروسازان و همچنین خودرو دوستان را به خود جلب کرده است.

مراقبت و بررسی تیغه برف پاک کن:

باراش باران، برف و تابش مستقیم نور خورشید ممکن است به مرور زمان بر روی عملکرد تیغه برف پاک کن تاثیر منفی بگذارد و ممکن است پلاستیک و یا لاستیک بکار رفته در تیغه آن خشک، پاره و یا دچار ترک شود که این موضوع علاوه بر کاهش بازده تیغه برف پاکن ممکن است باعث آسیب به شیشه جلو و بروز خط و خش بر روی آن شود و یا تولید صدای گوش خراش کند. بنابراین مهم است که قبل از شروع فصل سرما این قطعه کاملا بررسی و در صورت نیاز تعویض شود.

از بین رفتن لاستیک تیغه برف پاک کن به دلیل تابش مستقیم نور خورشیداز بین رفتن لاستیک تیغه برف پاک کن به دلیل تابش مستقیم نور خورشید

نحوه بررسی تیغه برف پا کن بسیار ساده است فقط باید قسمت سیاه رنگ لاستیکی آن را با دست فشار دهید اگر همچنان حالت انعطاف پذیری خود را داشته باشد می توانید از آن استفاده کنید. همچنین بهتر است قاب تیغه (فریم) بررسی شود تا هیچ گونه زنگ زدگی بر روی آن وجود نداشته باشد.

زمان تعویض تیغه برف پاک کن

بهتر است هر ۶ ماه یک بار تیغه برف پاک کن تعویض شود. به مرور زمان آلودگی های پاک شده از روی شیشه بر روی لبه لاستیکی برف پاک کن می‌چسبد که با چشم قابل دیدن نیست این آلودگی ها مانع از چسبیدن کامل تیغه لاستیکی به شیشه شده و در نتیجه عمل تمیز کردن به خوبی انجام نمی گیرید و حتی در بعضی مواقع ممکن است موجب بروز خط و خش بر روی شیشه شود.

بنابراین بهتر در صورت مشاهده عیوب زیر تیغه برف پاک کن را تعویض نمایید:

 • خشک شدن لبه لاستیکی تیغه برف پاک کن
 • تمیز نکردن سطح شیشه
 • صدای ناهنجار هنگام حرکت بر روی سطح شیشه
 • زنگ زدن قسمت فلزی تیغه برف پاک
 • لرزش شدید تیغه‌ها به هنگام کار کردن

خط و خش ایجاد شده به دلیل حرکت تیغه برف پاک کن معیوبخط و خش ایجاد شده به دلیل حرکت تیغه برف پاک کن معیوب

توجه: در صورت بروز خط و خش بر روی شیشه می‌توانید از پولیش شیشه برای ترمیم سطح شیشه استفاده کنید.

پولیش شیشه

انواع مختلف تیغه برف پاک کن:

شرکت های بزرگی مثل بوش، بسفیتس، اتوپروفی و رین اکس از جمله شرکت‌های هستند که تیغه برف پاک کن های متنوع ای را روانه بازار کرده اند.

نواع تیغه برف پاک کن:

 • تیغه برف پاک کن معمولی (conventional)
 • تیغه برف پاک کن برف گیردار (Winter wipers)
 • تیغه برف پاک کن ژله ای (silicone wiper blade)
 1. تیغه برف پاک کن معمولی:

این تیغه برف پاک کن در واقع از نوع مرسوم و ساده است که بیشتر خودروها از آن استفاده میکنند.  بدنه این نوع تیغه ساده (صاف) است. لبه لاستیکی این تیغه معمولا از جنس لاستیک فشرده است.

تیغه برف پاک کن سادهتیغه برف پاک کن ساده

۲. تیغه برف پاک کن برف گیردار Winter wipers

این تیغه برف پاک کن که بیشتر مخصوص نواحی سرد سیر طراحی شده است که مناسب پاک کردن یخ و برف از روی شیشه است.  این تیغه برف پاک کن طوری طراحی شده است که از روی یخ و برف سر نمی خورد و به طور قابل توجه ای شیشه را در این شرایط سخت تمیز می کند.

تیغه برف پاک کن برف گیر دارتیغه برف پاک کن برف گیر دار

۳. تیغه برف پاک کن ژله‌ای :

بدنه اصلاح شده و حالت آیرودینامیکی و همچنین سیلیکون با کیفیت استفاده شده در این تیغه برف پاک کن باعث شده این تیغه عملکرد بهتری نسبت به تیغه های ساده داشته باشد. عمر طولانی تر و همچنین طرح های مختلف باعث شده این نوع تیغه جایگزین مناسبی برای تیغه های معمولی باشد. البته باید به این نکته توجه داشت که قیمت این تیغه ها کمی گران تر از تیغه برف پاک کن معمولی است.

فرق بین تیغه برف پا کن ژله ای و معمولی را اینجا مطالعه کنید.

تیغه برف پاک کن ژله ایتیغه برف پاک کن ژله ای

نحوه انتخاب و خرید تیغه برف پاک کن:

با توجه به گستردگی و انواع تیغه برف پاک کن موجود در بازار، انتخاب و خرید بهترین تیغه برف پاک کن برای خودرو ممکن است کمی سخت به نظر برسد بنابراین سعی بر آن شده تا با ارائه راهکاری شما را در انتخاب و خرید تیغه برف پاک کن ی کنیم.

باید به این نکته توجه کرد که انتخاب تیغه برف پاک کن ربطی به نوع خودرو شما ندارد و شما می‌توانید ار برند‌های مختلف و یا مدل‌های مختلف تیغه برف پاک استفاده کنید. تنها چیزی که در خرید بهترین تیغه برف پاک حائز اهمیت است اندازه تیغه برف پاک است.

معیار اندازه گیری طول تیغه برف پاک کن بر حسب اینچ است پس بهتر است ابتدا طول تیغه برف پاک کن را با متر اندازه بزنید و عدد بدست آماده (سانتی متر) را تقسیم بر ۲.۵۴ کنید تا این عدد بر حسب اینچ بدست آید.

متر زدن تیغه برف پاک کنمتر زدن تیغه برف پاک کن

با توجه به اندازه مختلف تیغه برف پاک کن راست و چپ بهتر است هر کدام را مجزا اندازه گیری کنید.

همچنین برای اطمینان از خرید تیغه برف پاک کن می توانید به دفترچه راهنما خودرو خود مراجعه کنید و مشخصات و اندازه دقیق آن را استخراج کنید.

پیشنهاد می شود به هنگام تعویض تیغه برف پاک کن هر دو تیغه (چپ و راست) تعویض شود تا در هنگام تمیز کردن ناهماهنگی ایجاد نشود.

قیمت تیغه برف پا ک کن:

همان طور که در بالا به آن اشاره شد شرکت‌های متعددی شروع به تولید تیغه برف پاک کن کرده‌اند که این تنوع در قیمت و کیفیت باعث شده تا انتخاب این محصول کمی برای ما سخت باشد.

از طرفی وجود جنس تقلبی در بازار باعث شده تا ما بیش از پیش روی این موضوع حساس شویم. بیشتر تولید کنندگان بزرگ تیغه برف پاک کن مانند بوش آلمان محصولات خود را به صورت تکی عرضه می‌کنند. به عنوان مثال برای خرید تیغه برف پاک کن ۲۰۶ شما مجبور به خرید ۲ تیغه با اندازه‌های ۲۶ و ۱۶ اینچ می‌باشید. فقط باید دقت کنید که بسته بندی این تیغه‌ها به صورت مجزا می‌باشد.

تیغه برف پاک کن بوشتیغه برف پاک کن بوش

اتوپروفی آلمان، رین ایکس امریکا و اکثر برند‌های معتبر به این صورت می‌باشند.

تیغه برف پاک کن اتوپروفیتیغه برف پاک کن اتوپروفی

بنابراین پیشنهاد می شود برای خرید تیغه برف پاک کن به سراغ برندهای معتبر و جنس باکیفیت بروید.

فرق بین تیغه برف پاک کن از جنس پلاستیک و سیلیکون (ژله ای) چیست؟

با توجه به کارکرد بالای تیغه برف پاک کن و مصرفی بودن آن جنس به کار رفته در لبه تیغه آن از اهمیت ویژه ای برخودار است. هر چقدر این جنس از کیفیت بالایی بر خودار باشد قدرت تمیز کنندگی و دوام آن بیشتر است. در بیشتر تیغه های برف پاک کن از پلاستیک فشرده و سیلیکون در لبه آن استفاده می شود که سیلیکون به مراتب دارای عملکرد بهتری نسبت به پلاستیک است.

مزایای استفاده از سیلیکون لبه تیغه پارک کن:

 • مقاومت در برابر تابش مستقیم اشعه UV
 • مقاومت در برابر تغییرات آب و هوایی
 • قدرت تمیز کنندگی بالا
 • بدون ایجاد صدا
 • طول عمر بیشتر نسبت به پلاستیک

اطلاعات بیشتر را اینجا مطالعه کنید.

آیا امکان تعویض لبه پلاستیکی تیغه برف پاک کن وجود دارد؟

با توجه به اینکه بیشترین عملکرد و فشار بروی قسمت لاستیکی و یا پلاستیکی تیغه برف پاک کن است این قسمت بیشتر در معرض آسیب است. البته قسمت‌های فلزی تیغه نیز دچار زنگ زدگی و خوردگی می‌شوند که منجر به لرزش و عملکرد ضعیف تیغه در زمان بارش باران می‌شود. بنابراین با وجود اینکه می توان فقط قسمت لاستیکی را عوض کرد که خود کاری سخت و طاقت فرسا است پیشنهاد می‌شود در صورت نیاز به تعویض، کل تیغه برف پاک کن تعویض شود.

تفاوت سایز و اندازه بین تیغه برف پا کن چپ (سمت راننده) و راست (سمت شاگرد) چقدر است؟

در اکثر خودروها تیغه برف پاک کن سمت راننده بزرگتر و یا مساوی تیغه برف پاک کن سمت شاگرد است تنها در خودروهای ساخت شرکت پورشه و البته در بعضی از مدل ها تیغه برف پاکن سمت شاگرد بزرگتر از تیغه سمت راننده است.

نحوه تعویض تیغه برف پاک کن:

 •  ابتدا تیغه برف پاک کن مناسب را خریداری کنید. دقت شود که تیغه برف پاک کن باید متناسب با اندازه شیشه باشد و نباید طول تیغه از حد مجاز شیشه تجاوز کند.
 • بدنه فلزی زیر برف پاک کن را بلند کنید.
 • تیغه برف پاک کن را کمی خم کنید و تلاش کنید آن را از بدنه فلزی جدا کنید. شاید در نگاه اول کمی پیچیده به نظر برسد ولی با کمی صبر و حوصله شما به راحتی قادر خواهید بود تیغه قدیمی را از بدنه فلزی جدا کنید.
 • بعد از خارج کردن تیغه قدیمی، تیغه برف پاک کن جدید را جایگزین کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تعویض تیغه برف پاک کن و دیدن فیلم آموزش تعویض تیغه برف پاک کن این قسمت را مشاهده کنید.

معرفی برندهای معتبر تیغه برف پاک کن:

فروشگاه اینترنتی نیلاکا با تحقیق و بررسی بر روی انواع مختلف تیغه برف پاک کن در بازار با معرفی برند‌های معتبر مسیر خرید و انتخاب این محصول مصرفی را برای شما ساده تر کرده است. تیغه برف پاک کن اتوپروفی ساخت کشور آلمان یکی از برندهای معتبر است که قسمت لاستیکی آن از سیلیکون با کیفیت تولید شده است همچنین تیغه فلزی آن به صورت آیرودینامیک است که عملکرد فوق العاده‌ای حتی در سرعت‌های بالا دارد.  تیغه برف پاک کن اصلی هیوندای و تیغه برف پاک کن اصلی تویوتا از کالاهای اصلی و مورد تایید سایت نیلاکا است. همچنین شرکت بسفیتس کره با تولید تیغه برف پاک کن برای خودروهای کره‌ای توانسته است جایگاه خود را در بازار جهانی تثبیت کند.

نتیجه گیری:

با توجه به مطالب گفته شده در بالا بررسی و مراقبت از تیغه برف پاک کن امری مهم و حیاطی محسوب می‌شود. بنابرین بهتر است هر شش ماه یک بار تیغه برف پاک تعویض شود تا مشکلی در دید راننده در هنگام بارش باران و برف پیش نیاید.

بررسی بازار تیغه برف پاک کن نشان از آن دارد که برای خرید تیغه برف پاک کن باید ۱۲ تا بیش از ۱۵۰ هزار تومان هزینه کرد.

...
نویسنده : کاوه محمدزادگان بازدید : 10 تاريخ : دوشنبه 23 بهمن 1396 ساعت: 14:05